Vastavalt Statistikaameti andmetele enam kui 50% Eestis registreeritud abieludest tulevikus lahutatakse. Abielulahutus toob kaasa mitmeid õiguslikke tagajärgi, mis tihtipelae tekitavad ka vaidlusi. Perejuristid aitavad Teid lahendada neid vaidlusi õiglaselt ja minimaalsete kuludega.

Perejurist.ee on kõrgekvalifitseeritud ja kogenud juristide meeskond, mis spetsialiseerub perekonnaõiguse ja pärimisõiguse valdkonnas. Kõrge professionaalsus, vastutustundlikkus, personaalne lähenemine ja valmisolek kaitsta kliendi huve iga hinna eest on meie peamised prioriteedid.

Nõustavad ja esindavad kliente kõikvõimalikes perekonnaõigusi puudutavates vaidlustes, sh. abielu lahutamine, ühisvara jagamine, elatis lastele, lapse hooldusõiguse või otsustusõiguse üleandmine, lapse elukoha määramine, lapsega suhtlemiskorra määramine, jms. Nõustame ja esindame kliente pärimismenetluses ja pärimisega seotud vaidlustes.

Mõned meie teenused:

 

Abielu lahutamine kohtus

Abielu lahutatakse kohtus, kui üks abikaasadest ei ole abielu lahutamisega nõus, samuti juhul, kui abikaasad soovivad koos lahutusega lahendada ühisvaraga, lastega või elatisega seotud vaidluse. Abielu võib lahutada kohtuotsusega ühe abikaasa hagi alusel teise abikaasa vastu.

 

Hagiavalduse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv summas 100 eurot.

Perejuristi teenustasu alates 100 eurot.

Elatis lapsele

Ülalpidamist on kohustatud andma täisealised esimese ja teise astme ülenejad ja alanejad sugulased. See tähendab, et elatist saab nõuda mitte ainult lapse vanemalt, kuid ka vana-vanematelt (kui lapse vanem ei täida ülalpidamiskohustust).

Ülalpidamise ulatus määratakse kindlaks ülalpidamist saama õigustatud isiku vajadustest ja tema tavalisest elulaadist lähtudes.

01.01.2022 jõustunud Perekonnaseaduse muudatuse kohaselt määratakse minimaalne elatis ühele lapsele elatiskalkulaatori alusel https://www.just.ee/elatiskalkulaator/

Kui enne 01.01.2022 tehtud kohtulahendi kohaselt on vanem kohustatud tasuma alaealisele lapsele elatist seadusega kehtestatud elatusraha miinimummäära või poole töötasu alammäära ulatuses kuus, loetakse, et alates 01.01.2022 on vanem kohtulahendi kohaselt kohustatud tasuma elatist 292 eurot kuus.

Kui kohustatud vanem või laps ei nõustu käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud elatise summaga, on tal õigus pöörduda elatise suuruse muutmiseks kohtusse, tuginedes õigusliku olukorra muutumisele.

Seaduses sätestatud tingimustel saab elatist nõuda tagasiulatuvalt kuni ühe aasta eest enne elatishagi kohtule esitamist.

Alaealisele lapsele elatise nõudmisel ei pea riigilõivu tasuma.

Elatise hagi koostamine ja esitamine alates 200 eurot.

Ühisvara jagamine

Kui abikaasade ühisvara jagamise osas tekib vaidlus, siis see kuulub lahendamisele kohtukorras.

Üldjuhul jagatakse ühisvara abikaasade vahel võrdsetes osades. Kuid seadusega on ettenähtud ka osade võrdsusest kõrvalekaldumise teatud alused. Ühisvaral lasuvad kohustused (laenud, liisingud) täidetakse vara jagamise käigus või jagatakse abikaasade vahel sarnaselt muu varaga.

Kui pooled ei saavuta kokkulepet ühisvara jagamise viisi suhtes, otsustab kohus hageja nõudel kas jagada ühisvara poolte vahel reaalosades, anda vara ühele abikaasale, pannes temale kohustuse maksta teisele abikaasale välja tema osa rahas, või müüa asi avalikul või abikaasadevahelisel enampakkumisel ning saadud raha jagada poolte vahel vastavalt nende osa suurusele.

Abikaasade ühisvara jagamise hagi esitamisel tuleb tasuda riigilõiv summas 300 eurot.

Hagi koostamine alates 300 eurot.

 

Alaealise lapse elukoha (lapse hooldusõigus) ja lapsega suhtlemiskorra kindlaksmääramine

Vaidlus lapse elukoha või lapsega suhtlemiskorra osas lahendatakse kohtus hagita perekonnaasjas ühe vanema avalduse alusel. Reeglina jäetakse alaealine laps ema juurde. Kuid meie praktikas on olnud juhtumeid, kus laps jäeti (vastavalt meie soovile) isale.

Lapsega suhtlemiskord määratakse tavaliselt selliselt, et laps suhtleb isaga ning ööbib isa juures nädalavahetustel reede õhtust pühapäevani 2 korda kuus. Kuid sageli esineb erandeid. Kõik sõltub vanemate isiksustest ning muudest asjaoludest.

Avalduse esitamisel tuleb tasuda riigilõiv summas 10 eurot.

Avalduse koostamine alates 150 eurot.

Pärimine

Perejuristid nõustavad ja esindavad kliente pärandi vastuvõtmisel, pärandavara jagamisel, testamentide koostamisel ja vaidlustamisel. Pärandavara jagamine toimud abikaasade ühisvara jagamisega sarnastel tingimutel ja korras.

Pärandvara jagamisel kohtu poolt tuleb tasuda riigilõiv summas 300 eurot.

Teenustasu alates 300 eurot.

 

Perejuristi teenustasu üksikute teenuste puhul on 100 EUR/tund. Töötundide arvestust peetake 15 minutiliste sammudega, so. minimaalne teenustasu on 25 EUR.